Yatırımcı Psikolojisi Nasıl Olmalı?

Yatırımcı Psikolojisi Nasıl Olmalı?

Yatırım yapmak zor ve karmaşık bir aktivitedir ve başarılı olmak için büyük bir bilgi, beceri ve deneyim gerektirir. Bir yatırımcıyı başarıya götürecek veya karşısına alabilecek önemli bir başka husus, yatırım yaparken duygularını kontrol etme yeteneğidir.

 Duygusal etkenlerin bir yatırımcının performansını etkilediği gerçek olduğu halde, aynı zamanda herkesin mükemmel olmadığını hatırlamanın da önemi olduğu unutulmamalıdır. Piyasalar tahmin edilemez ve acımasız olabilirler ve sıklıkla aşırı güven duygusuna sahip olanlar ve hazır olmayanlar para kaybederler.

Bu nedenle, yatırımcıların hayatta kalmak için durumlara karşı sakin kalabileceklerini, piyasa koşullarına dayalı makul kararlar vermeden duyguları yolunda hızlandırabileceklerini öğrenmeleri hayati önem arz etmektedir.

Anksiyete, endişe ve gerginlik hissedilen bir duygu olarak tanımlanır. Korku, bir potansiyel tehdit algılandığında tetiklenen bir duygudur. Panik, korku hissetmenin ani ve şiddetli bir halidir. Çok sayıda nedenden dolayı tüccarlar anksiyete, korku veya panik hissedebilir. Paralarını kaybetmekten, kötü bir karar vermekten veya iyi bir fırsattan mahrum kalabilmekten korkabilirler.

Anksiyete, korku ve panik, tümünün yatırım performansına olumsuz etkiye sahip, kötü kararlar verilmesine neden olabilir. Anksiyete, korku ve panikla başa çıkmak için birkaç yol vardır. İlk olarak, bunların duygularının nedenlerini tanımlamak önemlidir. İkincisi, yatırımcılar ticaret planı oluşturabilir ve ona bağlı kalabilirler. Bu, duyguları kontrol etmeye ve rasyonel kararlar vermeye yardımcı olabilir. Son olarak, hatalar yapılacağını ve ticaret sürecinde kayıpların olacağını hatırlamanın önemli olduğunu unutmamalıdır. Piyasalar volatil olduğunda fiyatlar daha sık ve daha yaygın olarak değişiyor. Bu yatırımcıların işlem seçimlerine güven kaybettikleri ve yatırım stratejilerini sorgulayabilecekleri anlamına gelir. Zirvede bir şeyi değiştirmeye çalışabilirler, bu yüksek olasılıkla finansal kayıplara neden olabilir.

Yatırım yaparken, Forex piyasasında sakin durmak önemlidir. Panik sadece hedeflerinizden uzaklaşmanıza yol açar. Kar al / Zarar Durdur emirlerini kullanmayı da unutmayın. Koruyucu emirleri yerleştirdikten sonra, onlara sadık kalmalısınız.

Foreks ticareti, başarılı olmak için çok fazla kendini kontrol etme ve disiplin gerektirir. Bir yatırımcının başarısını engelleyebilecek önemli şeylerden biri, açgözlülüktür. Bir yatırımcı para kazanmak için çok odaklandığında, büyük kayıplara yol açabilecek dikkatsiz kararlar alabilir. Açgözlülüğünüzü denetlemeniz ve sadece rahatlıkla yapacağınız kadar risk almanız gerekir. Aksi takdirde, yatırdığınız her şeyi kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz. Çok sayıda yatırımcı, karar mekanizmasını etkileyen hissi davranışlar sergileyecekleri için, iyi sonuçlar elde etmelerine engel olur. Bunu önlemek için yatırımcılar, kararların verilmesinde hislerin rolünü en aza indirecek disiplinli bir yaklaşım sergilemelidir. Bu, nesnel kriterlere dayanan ticaret stratejilerini kullanma, bir ticaret planına uymaya ve bir disiplin zihniyetini koruma gibi işlemleri içerebilir. Böylelikle yatırımcılar başarı olasılıklarını artırabilir ve pahalı hatalar yapmaktan kaçınabilirler.