Pips, Kaldıraç ve Lot Nedir?

Pips, Kaldıraç ve Lot Nedir?

Lot Nedir?

Bir lot, finansal piyasalardaki bir temel varlığın sipariş edilen birimidir. Forex ticaretinde, standart sözleşme büyüklüğü, temel para biriminin 100.000 birimidir. Bu nedenle birisi bir lot açtığında, aslında seçilen para biriminin 100.000 birimini satın alıyor veya satıyor. Ancak, bir tüccarın sağladığı kaldıraç nedeniyle, sözleşmeyi tamamen gerçekleştirmek zorunda değiller. Örneğin, kaldıraç 1: 100 olsaydı ve bir tüccar EUR / USD için (100.000 EUR) bir lot açmak isteseydi, sadece 1.000 EUR teminat olarak yatırır. 1: 100 kaldıraç oranı, bir tüccarın hesabında bulunan her $ 1 için ticaret yapabilecekleri anlamına gelir. Yani, bu durumda, tüccar hesabındaki para miktarından 100 kat daha fazla satın alma gücüne sahiptir. Bu nedenle, kaldıraç genellikle ‘çift kesimli bir kılıç’ olarak adlandırılır. Bir yandan, tüccarlara hesaplarındaki para miktarından daha fazla pozisyon açmalarına olanak tanır. Diğer yandan da, kayıpları artırır. Genel olarak, lot büyüklüğü büyüdükçe risk de artar. Bunun nedeni, büyük bir ticaret hacmi, ticaret tüccarın aleyhine giderse büyük bir potansiyel kayıp anlamına gelir. Bu nedenle başlangıçta mini veya mikro lot büyüklüğüyle başlamaları önerilir. Deneyim kazanıp güven kazandıkça, ticaret hacimlerini yavaş yavaş artırabilirler.

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç büyük kar elde etmenize yardımcı olabilir ancak piyasa sizinle beraber hareket etmiyorsa büyük zararlara yol açabilir. Pozisyon büyüklüğüne bağlı olarak, sadece 1 pip hareketi bile büyük kar ya da zarar oluşturabilir. Kaldıraç daha büyük miktarlarda işlem yapmanıza imkan tanır. Örneğin, hesabınızda 1.000 $ varsa ve 1:10 kaldıraç ile standard bir lot (100.000 birim) işlem yaparsanız, aslında 10.000 $ değerinde bir döviz işlemi yapmış olursunuz. Leverage, karınızı ve zararınızı artırabileceği gibi iki yönlü bir kılıçtır. Piyasadaki küçük bir hareketin hesabınıza ne kadar etki edeceğini anlamanız çok önemlidir.

Pips Nedir?

“Çift yükseliş / düşüş … pips” ifadesi, bir ticaretin kar veya zararında belirtilen miktarı ifade eder. Bir pip, bir döviz çiftinin değerindeki değişiklikleri takip etmek için kullanılan bir ölçütür. Bir pip, bir döviz birimi için 0.0001’e eşittir. Yani, bir döviz çiftinin değeri beş pip düşerse, bu, bir döviz birimi için 0.0001 x 5 veya 0.0005 olduğu anlamına gelir. Bu, çok fazla gibi görünmeyebilir, ancak döviz ticaretinde, değerlerdeki küçük değişiklikler büyük kar veya zararlara yol açabilir.

Amerikan doları/Japon yeni kotasyonunda iki noktalı gösterildiğinde ise pipslik son noktadır ve bu durumda 0’dır. Bu çiftin fiyatı 109.70’ten 109.71’e yükselirse, pipsin değeri 1 artmış olur. Pips, yabancı para piyasalarında işlemlerin en küçük artışı olarak tanımlanır. Yabancı para işlemlerinde, bir pip genellikle bir para biriminin 0.0001’i ile eşit olur. Örneğin, Amerikan doları/Japon yeni işlemlerinde bir pip genellikle 0.0001 Japon yeni ile eşit olur. Yabancı para piyasalarında, bir para biriminin değeri sıklıkla piplikler olarak kotu edilir.